Megapolis

Pozorní návštěvníci našich stránek již dozajista ví, že s blížícím se podzimem, se blíží i nové vydání povídkové sbírky Megapolis. Ostatně o tom jsme vás již informovali.
Několik dalších střípků informací nám poskytnul sám autor Miroslav Žamboch. Jak tedy na vznik díla vzpomíná on sám, si můžete přečíst v následujícím textu.Megapolis.

S procesem vzniku příběhů je to hodně podobné jako se sny – pokud je člověk hned po ránu někomu nevypráví, velmi pravděpodobně je pak zapomene. Možná ne kompletně, ale zcela jistě podrobnosti, které jsou mu po probuzení jasné.
O Megapolis jsem nikdy nikomu moc nevykládal a proto si teď pamatuji jen komtury. Mohla vzniknout někdo kolem roku 1997 jako totální úlet. Nedělal jsem si žádné ambice, ani jsem nikdy nepředpokládal, že by ji mohl číst kromě mě někdo jiný. Úlet, hra, text pro radost od začátku až do konce. Vyřídil jsem si to v ní se svými neoblíbenými filmovými a literárními postavami, pohrál jsem si s konceptem smrti, odreagoval jsem se při stylu drsné školy, napsal si lovestory podle svého.
Supermana jsem nikdy neměl rád, taky podle toho dopadl, ninja želvy jsem naopak miloval, i když jsem k nim přišel už jako starší kluk, pro kterého nebyly apriorně určeny, Sherlock Holmes patřil k mým oblíbencům, to ale nebránil tomu, abych mu přisoudil úplně jinou roli. A Conana – tomu jsem svěřil alespoň epizodní roličku mocného bankéře. K tomu jsem přihodil myšlenku města, které má vlastní intelekt a je účastníkem ve hře, jejích pravidla nezná ani samotný rozhodčí. A nesmím zapomenou na detektiva – ten je v nepřehledné partii vázán jediným pravidlem – nesmí odmítnout jedinou zakázku, jinak přijde o duši, ať už to slovo znamená cokoliv.
V průběhu dvou tří let vzniklo šest povídek, novel, zasazených do prostředí ohromného megapolis a mnohem později pak útlá knížečka, pojmenována právě podle města.

Šlo o texty s názvy:
Opožděná splátka
Divný klient
Noci šelem
Špinavý kšeft  -- >  Tvrdý džob
Do morku kostí. -- > Hard Core

Dva poslední příběhy se staly i zdrojem jistého nedorozumění, kdy jsem ještě jiné povídky s jinými hrdiny a v jiných světech, jmenují stejně.

Pokus nemusíte Supermana, máte rádi ninja želvy a nevadí vám, když je medvídek Pú úchylný sexuální deviant, je tahle knížečka právě pro vás.

Milovníkům medvídka Pú, hamburgerů a vážné literatury určitě nedoporučuji.

mž.

Sdílet článek

Facebook komentáře