Rozhovor s Miroslavem Žambochem

1. V Polsku právě vyšla kniha Líheň - Královna smrti. Hlavní hrdinkou je dívka. Jak těžké je pro Tebe, jako muže, vyprávět příběh z pohledu ženy? Myslet jako žena? Jak se vciťuješ do Tebou stvořených postav?

Bylo to pro mě těžší než práce s jinými postavami, současně velmi zajímavé a zábavné. A když jsem opravdu netušil, jak by měla žena zareagovat v nějaké situaci, nebo se postavit   k řešení nějakého problému, ptal jsem se ... žen. A co se týče empatie - vciťování se do postav, každé postavě dám alespoň částečně nějakou vlastnost, kterou mám sám a přes tu se s ní snažím dorozumět, sblížit ..

2.  Odkud čerpáš nápady? Jak je rozvíjíš?  Řekneš si: "Dnes napíšu 20 stran, nechám v souboji zahynout 5 lidí a navštívím dvakrát hospodu?

Než začnu doopravdy psát delší příběh, dělám si osnovu. V ní je nejdůležitější kdo co a proč dělá, jaká je jeho motivace, jak ho ovlivní příběh. Pak teprve začínám psát. Někdy se stane, že mé původní představy neodpovídají požadavkům příběhu, tomu jak se rozvíjí, pak je v průběhu psaní ještě upravuji. Nikdy nevím, kolik stránek napíšu a počet mrtvých ... vyplývá ze situace. Párkrát jsme se musel nutit k tomu, aby klíčová osoba umřela, jak jsem původně předpokládal. Tak mi přirostla k srdci a tak moc mi jí bylo líto.  

3. Co je pro Tebe na psaní nejobtížnější? Jak to zvládáš?

Editace. Píšu rychle, neohlížím se zpět. A pak musím celou napsanou knihu zeditovat ... což mi zabere skoro tolik času jako vlastní napsání.
 
4. Nemohu se rozhodnout, jestli z Tvých hrdinů mám raději Koniáše nebo Baklyho. Kterého z nich máš raději Ty?


Záleží na tom, jak se vyspím a také, o kom jsem psal poslední text. Teď jsem dokončil soubor povídek a novel s Baklym, takže právě teď je to Bakly.

5. Dejme tomu že jeden z Tvých příběhů by měl být zfilmován. Který příběh by jsi ke zfilmování vybral?

Asi by se mi líbil koniášovský příběh Špatná investice, akční, romantický  ... to by se mi líbilo. 

6. Jakou radu by jsi dal lidem, kteří zkoušejí psát?

Ať píšou a snaží se to dělat jak nejlépe dokáží, ať se z toho radují, i když třeba pro svou povídku nebo román nedokážou najít vydavatele. Ať hodně čtou a to co se jim líbí, stylistiku, atmosféru a podobně, vtisknou do svých vlastních děl. A rozvíjejí.

7. V roce 2008 jsi byl v Poznani na Pyrkonu. Byla to Tvoje první návštěva v Polsku?

Ne, jako kluk jsem byl v Polsku párkrát jezdit na surfu. Teď si již nevybavím kde přesně. Ohromné jezero u elektrárny. Bylo to tam perfektní.

8. Podle informace na Tvých webových stránkách jsi zápasil a boxoval. Děláš to stále?

Bohužel ne. V poslední době mám stále méně a méně času i na pouhé zaběhání si.

9. Tvůj nejoblíbenější nápoj je víno. Kterou odrůdu vína máš nejraději? Chtěl by jsi jednou mít vlastní vinohrad?

Dobrých vín je spousta. Z tuzemských mám rád ryzlink rýnský. Co se týče zahraničních - v těch se vyznám až příliš málo. Představoval jsem si, že bych mohl mít vinohrad ... ale to je jen fantazie :)

10. Jaké je Tvoje nejoblíbenější zvíře? Magická kočka, věrný pes nebo ... ?

Máme doma dvě kočky ...

11. Mirku, co je důležitější - být či mít?


Cesta je cíl :)

12. Co by jsi si s sebou vzal na pustý ostrov?

Zapalovač.

13. Co je pro Tebe nejdůležitější?

Žít podle pravidel, které jsem si sám stanovil.

Moc Ti děkuji za všechny odpovědi.
- a já děkuji za otázky ...

Sdílet článek

Facebook komentáře