Živí a mrtví - recenze

 

živí a mrtvíNečekejte ode mne klasickou recenzi, to od skalního příznivce Miroslava Žambocha nemůžete očekávat, ale snad vám tento text přinese alespoň nějaké informace. Slibuji že se budu snažit být objektivní. 

Nečekejte ode mne klasickou recenzi, to od skalního příznivce Miroslava Žambocha nemůžete živí a mrtvíočekávat, ale snad vám tento text přinese alespoň nějaké informace. Slibuji že se budu snažit být objektivní.

Povídková sbírka Živí a mrtví rozhodně není prvním elektronicky vydaným textem Miroslava Žambocha, pomineme-li zcela nedávno vydané první čtyři díly JFK, pak musíme vzpomenout na povídkovou sbírku “Temná trilogie” obsahující povídky “Zpověď válečníka”, “Ocel, krev a Smrt” a “Hangeron před zrcadlem” a sérii jedenácti mikropohádek “Příběh lesa”. To však nic nemění na pozitivnosti tohoto počinu. Jen houšť a větší kapky! Dnes už jen málokdo zapochybuje, že v eknihách je budoucnost, a pokud budeme mít v elektronické podobě takovéto autory, nelze s pořízením nějaké té čtečky déle váhat.

Zpátky ke knize Živí a mrtví. Tu tvoří 16 povídek, medailonek a bibliografie. Byl by alibismus někomu namlouvat, že se ve všech případech jedná o nové, dosud nikde neviděné povídky. Úplně nové povídky jsou tři - Hrdinové a zabijáciCestou Clausewitze a Sladkých sedmnáct, ostatní již byly někdy a někde viděné, v některých případech ve starých sbornících (Na konci apokalypsy), někdy v Ikárii (Svět se s nikým nemazlí, Poslíček) a někdy jen tak volně na internetu (Monstra, Pendulum atd).

Na druhou stranu to rozhodně není na škodu, že povídky někdo sebral a vydal. V mnoha, vlastně téměř ve všech,  případech jde o velice kvalitní texty a alespoň tak nezapadnou bez povšimnutí.

Na začátku vlastní knihy je ještě předmluva autora, jakési vysvětlení proč vydat tento sborník, na začátku každé povídky pak několik vět o vlastní povídce. Kdy a jak vznikala a co vedlo autora k jejímu napsání.A teď pěkně po pořádku, povídku po povídce:

Invaze - kraťoulinký humorný text, spíš mikropovídka

Ještě po dvaceti letech - mírně delší text, i když ne o moc, otevírající Conanovské téma

Kameny osudu - velmi zajímavá povídka o cti a o tom co bude pak, až tu nebudeme

Lovec vlků - z vegašského cyklu, i když někde na okraji, přesto velice poutavé

Messenger, neboli Poslíček (v Ikárii jako Návštěva u psychiatra) - zfilmovaná povídka o nesnázích rychlého posla

Monstra - zaklínačské téma v Žambochově pojetí

Pendulum - každá pozice kyvadla představuje jinou stranu skutečnosti

Stojí za to žít (původně jako Adrenalinová jízda) - profesionální zabiják má tentokrát na mušce upíra

Q2 - na motivy známé hry

Soldateska - co když se sny stávají skutečností?

Svět se s nikým nemazlí - můj favorit, i nevzhledný přerostlý trpaslík má právo žít

Hrdinové a zabijáci - volně rozvíjí téma Pána prstenů

Divoké zásnuby - další ženská hrdinka, vzpomenete na Mariku Zaháňskou?

Cestou Clausewitze - co kdyby si politici snědli co si navařili?

Sladkých sedmnáct - další žena, no spíš dívka na scéně

Na konci apokalypsy - depresivní, i když velmi reálně popsaná možná budoucnost s koncem v rámci možností optimistickým, Jak jsem již napsal výše, následuje medailonek - životopis, který napsala Pavla Lžíčařová a neustále jej doplňuje a zdokonaluje. A po medailonku bibliografie, kde jsem jako autor uveden já, Petr Totek, což bych chtěl mírně opravit. Jistě, do bibiografie jsem napsal spoustu textů, spoustu z nich jsem opravoval a upravoval, ale bez mých spolupracovníků bych to nedokázal. Takže by tam mělo být Petr Totek a kolektiv :)Co říci na závěr?

Je to zatraceně dobrá knížka a stojí za přečtení! A dát za knihu 119,- Kč to je při dnešních cenách skoro zadarmo.

Název knihy: Živí a mrtví

Autor: Miroslav Žamboch

Nakladatel: Freetim(e)publishing

Rok vydání: 2011

Dostupné formáty: ePUB, Kindle (mobi), PDF pro čtečky


 

Sdílet článek

Facebook komentáře