Nová kniha, nový rozhovor s Miroslavem Žambochem

 

Miroslav ŽambochProtože se blíží vydání nové knihy od Miroslava Žambocha, požádal jsem jej o odpovědi na pár otázek. 
Nejenom, že rozhovor osvětluje něco málo kolem knihy Visio in Extremis, ale přináší odpovědi třeba i na to, jak to vypadá s tolik očekávaným pokračováním Predátorů.


1. Visio in extremis, to je poměrně neobvyklý název, co znamená a proč zrovna latinský název?

Protože jsem nenašel lepší název, obecně mám s volbou titulů knih v poslední době problémy, vždyť i u poslední knihy, míním Baklyho, jsem musel využít pomoci čtenářů, a myslím, že to dopadlo skvěle. Další možnost názvu by byla Bullet time, což hráčům počítačových her hodně napoví.

2, Z útržků textu na Tvých stránkách i z anotace je cítit dámský parfém, ale i pach spáleného korditu a kaluží krve, o velkou romantiku tedy zřejmě nepůjde, že? Dá se kniha, byť vzdáleně, přirovnat k něčemu dosavadnímu co jsi napsal? Třeba Líheň, či Megapolis?

Vzdáleně k Líhni, ale hodně vzdáleně. Pach spáleného korditu, benzínu, šelest hedvábí a oceli … I ta romantika tam bude.

3, Nový román, nový hrdina a nové prostředí, co Tě vedlo k tomu napsat něco nového?

Poslední Bakly byl dost ponurá záležitost, nový Koniáš, pokud bych se do něj pustil, snad ještě tvrdší. Nechtělo se mi do toho, potřeboval jsem si odpočinout, nadýchat se jiného vzduchu.


4, Proč sis pro toto dobrodružství vybral právě české prostředí? Tví fanoušci budou jistě nadšení, ale najdou se i tací, kteří zaremcají, že by se příběh dal naroubovat třeba do Baklyho–Koniášovského světa.

Nedal. Věřte tomu, atomovou elektrárnu tam nedokážu naroubovat ani já … 


5, Mathias Majer, Tvůj nový hrdina bude jistě skvělý, ale nemáš tak trochu strach, že se zařadí po bok Koniáše, Baklyho, Mavericka, nebo Marka Twiliho a fanoušci budou vyžadovat pokračování? Nepleteš si tím na sebe bič?

Tady určitě nedokážu napsat pokračování, stejně jako si to nedokážu představit u Seržanta. Mathias …, je stále lehce nad věcí, nebere se vážně ani tragicky, je to takový pohodář, který nechce nic moc řešit. Stačí mu vhodná  dámskou společnost a adekvátní finanční prostředky. Obé si umí opatřit. Opravdu netuším, jak ho mí čtenáři přijmou.  

6, Už víš kdo bude autorem obálky ke knize, nebo jsi snad obálku už viděl? Můžeme se těšit i na vnitřní ilustrace?

Jan Doležálek, předpokládám. Na vnitřní ilustrace nikoliv, doba je díky našim politikům těžká.  

7, Jaký má kniha rozsah, kolik má stran? Postačí kvalifikovaný odhad.
 
Třistašedesát, sedmdesát? Původně jsem ji chtěl poloviční, ale asi jsem se moc rozkecával. Možná je to věkem.

8, Kolik týdnů, měsíců, nebo let se taková kniha píše? Dokázal bys odhadnout i čistý čas, tedy počet hodin, co jsi strávil nad touto knihou?

Mám pocit, že první řádku jsem napsal tak před rokem a půl. Hodiny odhadnout nedokážu. I kdybych si například obstaral nějaký software, který by mi počítal čas strávený v textovém editoru, stejně bych nezjistil, jak dlouho zjišťuji podklady, čárám si nanečisto poznámky, osnovy…


9, Do nedávna se objevovaly kusé zprávy o pokračování Predátorů a pak je tu najednou nová kniha. Je to záměr, krycí manévr, nebo se můžeme v dohledné době těšit i na zmiňované Predátory číslo 2?

Predátory 2 jsem rozpracoval před rokem a třičtvrtě, nějak se mi pod rukama zesložiťovali a zesložiťovali, až jsem na ně najednou přestal stačit a raději jsem je odložil. Nedávno jsem se k nim vrátil, mám napsáno tak sto padesát stran a pracuji na nich stylem – podaří se podaří, nepodaří, nechám je spát na hardisku. 

10,Nemůžeš nám prozradit, jestli ve Tvém šuplíku nedřímá nějaké další překvapení, na které bychom se mohli těšit?

Bohužel, nedříme. Zárodky překvapení jsou hibernovány hluboko v gravitační studni v loži z kapalného hélia.


Díky za rozhovor.
 

Sdílet článek

Facebook komentáře