Rozhovor s Miroslavem Žambochem

Bakly - sběratelská ediceUž nám uplynulo trochu vody od vydání posledních dvou knih o Baklym a za pár dnů výjde první z těchto knih i v Polsku. Dovolil jsem si proto na Miroslava Žambocha několik otázek z části pramenící i z těchto knih.
Některé věci jsou v knihách nastíněny a ne vždy zcela uspokojivě dořešeny. Tak tady máte ona řešení a vysvětlení, a myslím, že se Miroslav Žamboch vyhnul případným spoilerům. Takže pokud se najde někdo, kdo knihy ještě nečetl, či nedočetl může si rozhovor bez obav přečíst aniž by přišel o pointu příběhu.
 1) Začal bych několika otázkami kolem posledních dvou knih o Baklym.
Jak vznik nápad na sběratelskou edici? Koho to napadlo, kdo měl hlavní slovo a inspiroval tě někdo, nebo něco?
Byl to více méně můj nápad, alespoň tak si to pamatuji. Jedním z hnacích impulsů bylo zkusit pomoci někomu, kdo to potřebuje a druhým, udělat si radost a mít obálky, které nebudou ovlivněny dnešní farizejsky úzkoprse falešně korektním pohledem na svět. Jednu tvrdou obálku na hranici šílenství pekla násilí a druhou s krásnou polonahou sexy ženou. A to násilí tam samozřejmě je také, není to příběh z prostředí entomologů. I když boj dvou komand shromážděných okolo entomologů – specialistů, kteří hledají kolonii hmyzu produkující zvláštní třídu látek, bych si představit dovedl. Ale to jsem odbočil. A odehrávalo by se to v horách, toxických horách po ekokatastrofě. Šlo by o zvláštní druh toxicity … Zase jsem odbočil: )
Tvorbu ilustrací jsem si moc užil, s Petrem Vyoralem jsem se natrápili, tedy vlastně se natrápil hlavně on, ale s výsledkem jsem spokojený. Stálo to za to. První část peněz získaných za sběratelskou sérii už šla na dobrou věc – malému klukovi, co to v životě nemá ani trochu lehké a já a čtenáři máme něco speciálního ??


2, Kde je kámen chladu? Byla o něm zmínka, jako o důležité věci, ale pak najednou zmizel. A k čemu je dobrý? Teda kromě chlazení vína. Proč je vlastně tak důležitý?
Kámen chladu zmizel. Je to globálně důležitá věc. Mám v hlavě povídku, která se jmenuje Hora chladu - s Koniášem, ale zatím jsem se do ní nepustil.  A pokud dokážu napsat příběh Velké války, tak tam bude hrát svou roli také.

3, V knize je zmiňován potomek čarodějnického klanu "Maleriátů", jenomže tam nakonec není jednoznačně řečeno, kdo to vlastně je. Je to onen mladý zlodějíček nadaný uměním manipulovat s mocí, nebo je to někdo jiný? Mocnější? Můžeš nám říct kdo?
Je to on, ten malý zlodějíček. Nadání manipulovat mocí se dědí ne zcela v souladu s genetickými zákonitostmi (ale je jimi samozřejmě silně ovlivněno), pak tady máme takzvaný přenos, kdy se nadání vyvine při dlouhodobé emocionálně silné interakci mezi zdrojem a příjemcem. Musí to být brzy, většinou krátce po okamžiku početí. Čas může nadání rozředit, ale i zkoncentrovat.

4, A teď to důležité: Kdo, nebo co je sakra Bakly? Člověk? Monstrum? Entita? Zbraň? Nebo se ti vymknul natolik, že nevíš?
Bakly kdysi dávno obětoval sám sebe. Dnes je monstrum, o tom žádná, asi nejvíc se podobá válečným čarodějům, kteří měli největší vliv na chod politiky zhruba století před začátkem letopočtu. To že má talent manipulovat mocí je naznačeno v románu Bez slitování. Jenomže na rozdíl od čarodějů magii v sobě celou popíral, zapřel ji sám před sebou. Důsledkem bylo, že magií podvědomě přetvářel sám sebe místo toho, aby ovlivňoval svět okolo. Svět ovlivňuje jen fyzicky. Úspěšně, řekl bych. Ta proměna se s jeho stále větší odtažitostí, emocionální deprivací, interakcí s magicky upravenými drogami (Do morku kostí, tuším) s časem zrychluje a prohlubuje. Snažil se s tím bojovat, ale dokázal ji jen zpomalit. Na konci příběhu už se stával něčím jiným, mimo měřítka. V boji s entitou však přišel o většinu toho, co ho proměnilo -  spotřeboval to a vrátil se několik let, možná desetiletí zpět. Ale všichni víme, že nic moc dobrého ho nečeká.

5, Asi víš, že v Polsku se na 19.4. chystá vydání první knihy, tedy Bakly: Hledání smrti. Obálka se stylově podobá těm předešlým v polských vydáních obvyklých. Můžeš obálky svých knih v Polsku nějak ovlivnit? A máš vliv na nějaké další věci kolem polského vydání?
Nemám, nemohu. Ale jsem moc rád, že mé knihy v Polsku vychází a jsou populární. Je to super.

6, Víš, že existuje firma Bakly s.r.o.? S postavou z knih nemají nic společného ani názvem, ani prodávaným zbožím. Název firmy je prý složenina jmen dvou majitelů, ale je to zajímavá shoda.
Ha, to jsem netušil. Jméno Bakly jsme dlouho hledal, chtěl jsem, aby evokovalo něco masivního, hmotného.

7, Podle informací prosakujících na FB jsi psal další díl JFK, ale teď se objevují zprávy o dalším pokračování Seržanta (ten první se mi moc líbil). Znamená to, že je JFK dokončen?
To určitě ne. Tedy jako série dokončen není, ten můj díl ano. Po Tvém dílu, který snad už brzy vyjde, by měla následovat Františka Vrbenská. Bylo mi líto, že už dlouho žádný díl JFK nevyšel a měl jsem před očima obraz unaveného Framona Dotchi (hrdina mého předchozího dílu X-Hawk)  ve vojenských maskáčích, jak se probíjí skalnatý severským pobřežím s pětitunovým náklaďákem naloženým zbraněmi a výbušninami. To dostal jako výbavu na dovolenou.  A z toho se odvinul celý příběh s originálním pracovním názvem Válka světů. : - ) Pět tun bude málo, jak se správně domníváš. Příběh je hotov, připravuje se k vydání.

8, Seržant - tedy teď už první díl Seržanta - mi přišel tak trochu jako Shadowrun naopak. V klasickém Shadowrun jsou lidi zvyklí na techniku a zkoušejí to s magií. V Serzantovi jsou lidi srostli s magií a technika je pro ně nová věc. Bude tento "trend" pokračovat i v druhém dílu?
Shadowrun neznám. Nevím, zda Seržanta II dokončím. Seržant byla z mého pohledu pocta panu Remarque, Seržant II v tom duchu pokračuje. Voják v mrazivém konfliktu, kde život jednotlivce nemá cenu, tanky s protimagickými pancíři, magie jako živá síla, plány v plánech jiných plánů, spousta vykouřených cigaret, vypitého šnapsu a smrti. Zatím jsem ale fakt na začátku. A na lásku není čas. Ale to už jsem zase u Kryla a vlastně oklikou  zpět u Remarqua. Technika bude mít víc uplatnění, na druhou stranu, lidé proniknou tam, kde nemají, co dělat. Stroje hoří, lidé se proměňují a dáma s kosou nemá nic jistého. Chtěl bych to dokončit, ale není to úplně jednoduché. Uvidím.

Díky

Petr Totek

Také děkuji, bylo mi potěšením.

Mirek Žamboch
 

Sdílet článek

Komentáře

Dobrý rozhovor Díky :-)

Super novinky ze JFK jeste zije a ze se vlastne ma dobre. Novela Ledova hora a nastineni globalni valky ze sveta Koniase taky super. :)))

parádní rozhovor

Facebook komentáře