Turbulentní vesmír - recenze

Už je to pár týdnů co vyšla kniha Turbulentní vesmír od autorů Miroslava Žambocha a Tomáše Bartoše.
Už je to taky nějakou dobu co proběhl křest knihy - ten byl v pátek 13.11.2015.
Po celou tu dobu jsem netrpělivě vyhlížel první recenzi, ale vypadlo to, že se do toho nikdo příliš nehrne, až teď vyšla na Fantasyplanet recenze této knihy.
Kniha získala 60% a na stránkách portálu Fantasyplanet si můžete ověřit, zda se závěry autora recenze souhlasíte, či ne.
Autorem je Lukáš Vaníček
Na portálu Legie.info kniha získala 70%.
Na databáze knih hodnotili jen dva čtenáři výrazně rozpornými recenzemi.
Na alza.cz sice žádné slovní hodnocení není, ale 10 lidí dalo plný počet hvězd.

A co si o knize myslíte vy?

Sdílet článek

Komentáře

Zdravím,

přiznám se, že se mi knížka moc nelíbila - tedy v porovnání s jinými knihami od mistra. Neříkám, že to bylo špatné, ale netrefilo se mi do vkusu (jako se trefil dokonale např. poněkud nedoceněný Seržant). Nechci tím ale nikoho odrazovat - jde podle mě o knížku pro trochu užší okruh čtenářů. No nic, těším se na dalšího Baklyho, Koniáše, Predátory..... na cokoliv :).
Hezké svátky všem.
Milan

Nejsem zvyklý psát recenze, ale k knize „Tubelentní vesmír“ bych rád napsal několik ryze soukromých poznámek. Já osobně, si musím číst každou knihu dvakrát. Poprvé ji obvykle „zhltnu“ na jeden zápřah a teprve podruhé (obyčejně po pár týdnech) si řádně vychutnávám jednotlivé detaily. Výše uvedená kniha se napoprvé čte dost ztěžka. Ne proto, že by byla nezáživná, ale proto, že vyžaduje po čtenáři zvýšené znalosti minimálně ze dvou oborů. A to z jaderné fyziky a astronomie. To druhé zase tak moc neobvyklé není, protože nějaká povšechnost o naší sluneční soustavě je všeobecně známá, ale při tom prvním požadavku se nezapře profese a vzdělání M. Žambocha (což je ovšem pochopitelné). Nicméně, mne vůbec, ale vůbec nepřekvapil nádherný závěr knihy na konci. Spíš by mne překvapil závěr nějak nemastný a neslaný. Jinak jsem si celou knihu náležitě vychutnal teprve při druhém čtení.
Jak jsem výše uvedl, je to můj soukromý názor, ale jinak řečeno slov klasika: „Můžeme o tom vést spory, můžeme o tom diskutovat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“ :)

Zapomněl jsem ovšem dodat, že ten závěr knihy a vlastně celá kniha se zabývá problémem, který už nastolil Čapek ve svém románu R.U.R. Jde vlastně o to, jak dopadne na lidstvo fakt, že v jistém okamžiku si stroje námi, nebo někým jiným postavené či vytvořené, uvědomí sama sebe a jaký konflikt mezi námi a jimi vznikne nebo nevznikne. Toť ovšem veliká , převeliká otázka. Ve výše uvedené knize je ten problém řešen více méně pozitivně ve prospěch náš i ve prospěch druhé strany. Za to dík, neb jsem příznivcem dobrého konce knih a ne dramat (asi proto, že mám svých problémů dost a ne abych se ještě "masochizoval" problémy cizími.
Všem P.F. 2016.

Facebook komentáře